Saadet İkesus Altan

Saadet İkesus Altan.

“İstanbul Moda 1997″ yazıyor videonun altında. Çok güzel bir kayıt bu. Kısa, tesadüfi bir belgesel gibi.

Bu kayda denk gelene denk Altan’ın kim olduğunu bilmiyordum ben. Türkiye’de operanın kurucularından biri olarak geçiyor adı her kaynakta. Belki bilen birinden anlatmasını isteyebiliriz onu, hayatını. 2007’de dünyadan ayrıldığında bir haber yayınlanmış Bianet’te, bir yerinde şu deniyor:

Sanatçının vasiyeti üzerine, törende İstanbul Devlet Opera ve Balesi sanatçıları Schubert’in “An Die Musik” adlı eserini seslendirdi. 

Bunları yazmama sebep olan bir kayıt daha var Altan’a ait. Onun başlığı “Hocaların Hocası.” İngilizce konuşuyor burada. Çocukken, sahnedekilerin giydiği renkli kıyafetlerden, şarkılardan, danslardan nasıl etkilendiğini anlatıyor. Yetiştirdiği öğrencilerden bahsederken…  Altan’ın öğrencisi olduğunu anladığımız Aslı Omag beliriyor. Söylediği şarkıya eşlik eden görüntüleri mutlaka görmeniz lazım. 1990’ların sonu belki, görünen İETT otobüslerinden, Galata’nın, İstiklal Caddesi’nin halinden akıl yürütüyorum. Bir de kedi var, iplerde sallanan çamaşırlara ya da yukarıya doğru çekilen bir sepete bakıyor.

Her iki kaydın da kaynağını bulamadım, parçası olduklarını düşündüğüm ana kayıtlara ulaşamadım. Sırlarına ermemiş olmakla beraber, her ikisinin de kısalıkları, rastgelelikleri ve sürprizleriyle müthiş olduğunu düşünüyorum, ilk gördüğüm günden beri.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s