ALINTI YEREL HABER

Keçinin Yanında Kaplumbağa

Ulusal basının tahammül edilemez hale gelmiş dilinden, temsilinden kaçıp yerel gazetelere sığınıyorum yıllardır. Ama hangi yörenin, hangi gazetesi, değil mi? Binlerce yerel gazete, web sitesi var. Yıllardır demem o ki, zamanla zamanla kaydadeğer olanları ayıkladım galiba. Yerelde haber değeri olan olayları, artık ulusal basında neredeyse hiç göremedğimiz bir tarafsızlıkla verenler, haber metinlerine özen gösterenler, belki hatta haberleri takip edenler: Bir kasabada sergi açılmış, serginin birincisi 9 yaşında, elinde ödülüyle poz veriyor gülerek. İki yüz yıllık olduğuna inanılan bir zeytin ağacının dalı kırılmış dün gece çıkan fırtınada, kırılan dal korumaya alınmış. Bir karga kedi saldırısına uğramış, birinin evinde kalıyor aylardır. Bir kasabada ünlü olan bir kadın yeni şarkısını paylaşacak haftaya… Bazen okurken “bunu neden okuyorum?” dedirten, ama insanın zihninden günlerce çıkmayan haberler.

İlk haberimiz, Edirne’den. Bir keçi kuyuya düşüyor. Sürüsünden bir keçinin eksik olduğunu fark eden besici, itfaiyeye haber veriyor. Karaağaç’ta kuyuların üzeri örtülü değil, keçi kuyuda bulunuyor ve kurtarılıyor. Haberi daha da kıymetli hale getiren bir de kaplumbağa var. Hudut gazetesinde yayınlanan haber metnini aynen alıntılıyorum. Yazının ana görüntüsü de haberden.

Kuyuda Keçi Operasyonu

Edirne merkez Karaağaç Mahallesi’nde içi boş kuyuya düşen keçi itfaiye ekipleri tarafından kurtarıldı.

Karaağaç Mahallesi’nde besicilik yapan Cem Pakarda, sürüdeki keçilerinin birinin kaybolduğunu görmesi üzerine koyun ve keçilerin otlatıldığı alanlarda arama yapılmasına rağmen kaybolan keçiye bir türlü ulaşılamadı. Aynı bölgede birçok üzeri açık vaziyette bulunan su kuyularına da bakılınca keçinin yaklaşık 10 metre derinliğindeki içi boş kuyuya düştüğü görüldü.

Bunun üzerine Edirne Belediye İtfaiye Müdürlüğü ekiplerine haber verildi. İtfaiye ekipleri, halat yardığımı ile keçinin bulunduğu yere ulaşarak, hayvanı kurtardı.

Besici Cem Pakarda, mahsur kalan keçinin sağ salim kurtarılmasının sevincini yaşadı. Pakarda, bölgede çok sayıda kuyu bulunduğunu ve üzerlerinin açık olması nedeniyle büyük tehlike oluşturduğunu söyledi.

Bu arada itfaiye ekipleri keçinin ardından ne zaman düştüğü belli olmayan bir kaplumbağayı da kurtardı.

Edirne Belediyesi İtfaiye Müdür Yardımcısı Erdoğan Göbel, Karaağaç Mahallesi’ndeki tarla kenarlarında bulanan üzeri açık su kuyularının büyük tehlike oluşturduğunu belirterek, mahalle muhtarının vatandaşları bu konuda uyarmalarını istedi.

Kuyuya ne zaman düştüğü belli olmayan kamplumbağa sağ alttaki fotoğrafta görülüyor.

0 comments on “Keçinin Yanında Kaplumbağa

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: