Kategoriler
GAZETE ARŞİVİ TARİH

1934’te “Biga’da Numune Olacak Bir Köy” ve Sonrası

“Son Posta, 29 Temmuz 1934 Biga (Hususi)-Şehire iki saatlık bir mesafede bulunan Karantı Köyü’nün küçük bir kasabadan farkı yoktur. Yüz yetmiş beş haneden ibaret bulunan bu köyün ahalisi tamamile Filibelidir. Medenî görgülü maarife meraklı misafirperver insanlardır. Evleri eskiden yapıldığı için ekseriyetle birer kat, ve fakat sağlam ve üstleri kiremit örtülü muhacir evidir. Son zamanlarda yeniden yapılan evler asrî ve ikişer kattır.

Bu köy halkı başka köylere nisbetle oldukça varlık içinde yaşamaktadır. Çünkü gelir kaynağı yalnız hububata munhasır değildir. Kendileri sebzecilik ve meyvacılıklada meşgul olmakta ve bu yüzden de para kazanmaktadır. Birkaç seneden beri pamuk ziraatine dahi başlamışlar ve kozacılığa da el uzatmışlardır.

Umumî harpte bakımsızlık yüzünden bozulmuş olan bağlarını da ihya etmeye başlamışlardır.

Müteaddit bakkal ve manifaturacı esnafı bulunan bu köyde bir şehir gibi ne aransa bulunur. Bundan başka her cuma günü köyün meydan yerinde çok kalabalık bir pazar kurulmakta ve etraftan bu pazara her türlü esnaf ve seyyar satıcı gelmektedir. Bu köyde kurulan pazarın ne kadar kalabalık ve alış verişin ne derece hızlı olduğunu anlamak için yalnız satılan hayvan rüsumundan köy sandığına haftada seksen lira gibi mühimce bir varidatın temin olunduğunu zikretmek kâfidir.

Bu paraların, köyün hayırlı işlerine sarfolunduğunu söylemeye hacet yoktur. Bu sevimli köyün üç dershaneli çok mükemmel bir mektebi vardır. Talebesi yüzü mütecavizdir. Muallimi İbrahim Beyle refikası muallim Seher Hanım iki seneden beri bu köyün çocuklarını tenvir etmekte ve halka da her hususta rehberlik yapmaktadırlar. Herkes geceli gündüzlü hummalı bir didinme ile çalışır. havası ve suyu iyi olduğu için halkın ve bilhassa çocuklarının simaları sevimli ve yakışıklıdır.

Evvelce bu köyün civarında “Karitin” tabir edilen ve mandaların yatmasına yarayan bir nevi çukurlar varmış. İşte bu sebele köye “Karanti” ismi verilmiştir. Kaza dahilinde bu köyün mektebi gibi elverişli bir mektep yoktur-H.Ş”

***

Bu haberi bir zaman evvel yayınlamış ve hemen sonra Biga Kaymakamlığı’na yazarak köyün yeni adını sormuştum. Kısa sürede cevap verdiler: Gündoğdu imiş. Sonra bu haberi kaymakamlığın sayfasında yayınlamak için izin istediler, bir süre orada yer aldı bu haber, sonra kaymakamlığın web sitesi değişirken kayboldu. Gündoğdu köyünün bir web sitesi var, ancak hiçbir bilgi yok. Şurada köydeki okulun artık kullanılmadığı yaziyor. Şurada da köyün içinden geçen bir arabadan çekilen görüntüler var.

Karantı belli ki Rum köyüymüş. Köy halkı Filibe’den geldiğinden, göçün nüfus mübadelesiyle bir alakası yok anlaşılan. Bağların umumi harpte bozulmuş olması meselesi de belki Rum halkın bu tarihten evvel köyden ayrıldığına dair bir ipucu sayılabilir. Bütün haber metnine yayılmış, “müreffeh köy” temasının 1930’lar boyunca sık sık işlendiğini biliyoruz. Son Posta bu yolda emek veren gazetelerden sadece biri ve belki de en sıkı çalışanı. Tanıtımını yaptıkları başka köyler de var, onları da ara ara bugünkü durumlarıyla burada yayınlayacağım.

2 replies on “1934’te “Biga’da Numune Olacak Bir Köy” ve Sonrası”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s